gratis Counter by GOWEB

ÇANAKKALE FOTOĞRAF GALERİLERİ

 

Eceabat, Gelibolu yarımadası üzerinde Çanakkale İl Merkezi'nin karşısında yer almaktadır. Yüzölçümü 490 Km2'dir. Trakya'yı İzmir'e bağlayan karayolu güzargahı üzerindedir. Karayolunun boğaz geçişi denizcilik işletmelerine ait feribotlarla her saat başı yapılmaktadır. 1926'dan önce Gelibolu Valiliğine bağlı iken bu tarihte Çanakkale'ye bağlanmıştır.

 

Kilitbahir Kalesi Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Kilitbahir Kalesi Fotoğraf Galerisi
   
Tarih : 01 Temmuz 2006
Makina : Pretec DC 2300
Orjinal Çözünürlük : 1600 x 1200 pixel
Kilitbahir, 1462 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Papalık donanmasının boğazdan geçip İstanbul'a ulaşmasını engellemek amacıyla inşa edilmiştir. Kalenin güneyinde bulunan Sarıkule ise 1542 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmıştır. Kalenin ilk bölümü yukarıdan bakıldığında 3 yapraklı yoncayı andırmaktadır. Boyu 221; eni 1.20 metredir. Kale 30 metre yüksekliğindedir. İçinden ahşap döşemelerle ayrılmış 7 kat vardır. Bugün bu ahşap katlar bulunmaktadır. İç kalenin dışında dış kale bulunmaktadır. 18 metre yüksekliğinde 6 metre genişliğinde olup, 3 bölümden oluşmaktadır. Kalenin çevresi de 2 metre genişliğinde, 510 metre uzunluğunda ve 4 metre yüksekliğinde duvarlar bulunmaktadır. Sarıkulenin ise duvarlarının kalınlığı 6.70 metredir. Kat üstünde 7 atış mevzii, satıhta sekiz top mevzii bulunmaktadır. Bunlara bakıldığında denizle karanın birleştiği noktaya nişan alacak şekilde yapıldığı görülür. İçinde kök boyasından yapılmış boğaz haritası vardır.

 

Çanakkale Şehitleri Abidesi Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Çanakkale Şehitleri Abidesi Fotoğraf Galerisi
   
Tarih : 01 Temmuz 2006
Makina : Pretec DC 2300
Orjinal Çözünürlük : 1600 x 1200 pixel
Bu Abide Çanakkale Savaşlarının simgesi haline gelmiştir. Abidenin yüksekliği 41.70 metredir. Atatürk'ün "Çanakkale kahramanlarının hakkı 40 metre yüksekliğinde anıt yapılsa dahi ödenmez" sözü vardır. Buna Atatürk'ün boyu eklenerek 41.70 metre yüksekliğinde yapılmıştır. Ayaklarının arasındaki açıklık 10 metredir. Ayaklarının kalınlığı ise 7.5 metredir. 4 ayak üzerine oturtulmuş beton tavan vardır.
Abidenin inşaatına 1954'te başlanmıştır. 1960 yılında da ziyarete aÇılmıştır. Müzesi daha sonra açılmıştır. Ayaklarındaki kabartmalar ise daha sonra tamamlanmıştır. Abidenin kuzeyinde şehitlik vardır. Burada ülkemizin her yöresinden verdiğimiz şehitler anısına 600 şehit mezarı yer almaktadır. Şehitlik 1992 yılında açılmıştır. 15 yaşında şehit olmuş bir askerin adı da burada yer almaktadır.

 

Ertuğrul Tabyası ve Koyu Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Ertuğrul Tabyası ve Koyu Fotoğraf Galerisi
   
Tarih : 01 Temmuz 2006
Makina : Pretec DC 2300
Orjinal Çözünürlük : 1600 x 1200 pixel
Seddülbahir Cephesinde Ertuğrul Koyu'na Çıkarma yapmak isteyen İngilizler, buradaki tabyamıza tam 4650 top mermisi attılar. Top mermilerinin patlamasıyla toprak havaya kalkıyor, mevzilerdeki askerlerimizin üstünü örtüyordu. Birçok askerimiz bu şekilde toprak altında kalarak hayatını kaybetti. Bataryamızın bu şekilde susturulduğunu düşünen itilaf devlerinin üç alayı bu koydan karaya çıkmaya başladı.
26. Alay 3. Tabur 10. Bölüğün 1 takım komutanı Ezineli Yahya Çavuş, yanındaki 63 kişiyle inanılmaz bir savunma örneği gösterdi. Ertuğrul Koyu'na çıkan 3. Alayın ilerlemesini 10 saat engellediler. Bazı kaynaklara göre deniz, kıyıdan 50 metre açığa kadar kırmızıya boyandı. Düşman askerleri öylesine yoğun bir atış altındaydı ki, en az bir Tümen ile savaştıklarını sanmışlardı. Takım arkadaşlarının çoğu şehit oldu. Kendisi de yaralanınca, sağ kalan birkaç kişiyle birlikte Alçıtepe'de bulunan Sahra Hastanesi (Sargı Yeri)'ne çekildi ve orada şehit oldu.

 

57. Alay Şehitliği Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
57. Alay Şehitliği Fotoğraf Galerisi
   
Tarih : 01 Temmuz 2006
Makina : Pretec DC 2300
Orjinal Çözünürlük : 1600 x 1200 pixel
57. Alayın komutanı dahil, tüm asker ve rütbelileri Çanakkale Savaşında şehit olmuşlardır. Bu nedenle Türk Ordusunda 57. Alay bulunmamaktadır. Şehitlik Kültür Bakanlığı tarafından yapılmış ve 1992'de ziyarete açılmıştır.
Şehitliğe gelindiği zaman yolun sonunda otoparkın üst tarafında dev bir Mehmetçik Heykeli vardır. Şehitlik ise yolun sağındadır. Şehitliğin üst tarafında da en yaşlı gazi heykeli, namaz kılma yeri ve Mustafa Kemal'in "SİZE TAARRUZU DEĞİL, öLMEYİ EMREDİYORUM" sözünü tasvir eden rölyef vardır.

 

Conkbayırı Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Conkbayırı Fotoğraf Galerisi
   
Tarih : 01 Temmuz 2006
Makina : Pretec DC 2300
Orjinal Çözünürlük : 1600 x 1200 pixel
Conkbayırı, Çanakkale Savaşının en kritik noktası olmuştur. 261 rakımlı bu tepeden Ege Denizi, Anafartalar Ovası, Çanakkale İl Merkezi, Çanakkale Boğazı ve Gelibolu Yarımadası'ndaki stratejik noktaların birçoğu aynı anda görülebilir. Yarımada'nın en yüksek tepesi, Kocaçimen Tepe'ye de oldukça yakın ve görüş mesafesi içindedir. Bu nedenle Anzak ordusunun saldırılarının hedefi burası olmuştur. Mutafa Kemal, Anzak ordusunu bu stratejik tepede durdurmayı başarmıştır.
Burası daha önce "Conkbayırı" olarak biliniyordu. Bu isim, İngilizce'de "Chunuk" yazılarak telafuz edilmeye çalışıldı. Bu yazılış Türkçe'ye "Conk" olarak geçti.
Conkbayırında dev bir Atatürk Heykeli vardır. Bu heykelin kaidesi üzerinde Atatürk'ün 10 Ağustos 1915 de Taarruz emrini verişi ve bu sırada kalbine gelen şarapnel parçasının saatini parçalayan öyküsü vardır. Heykelin hemen sağında saatinin parçalandığı yer vardır.
Sola doğru yönelindiğinde Mareşal Fevzi Çakmak'ın kardeşi üstteğmen Nafiz Çakmak Şehitliği, siperler ve Atatürk'ün gözetleme yeri görülür. Atatürk Heykelinin alt tarafında da bu alanda hayatını kaybeden 952 Yeni Zelanda askerinin anısına yapılmış Yeni Zelanda Anıtı vardır.
Bu anıtların alt kısmında 100 metre kadar uzaklıkta Conkbayırı Kitabeleri vardır. Conkbayırı'ndan sağa dönülerek gidildiğinde ise Kemal Yeri Kitabesi görülür.

 

Kilitbahir Kalesi Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Çanakkale Şehitleri Abidesi Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Ertuğrul Tabyası ve Koyu Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
57. Alay Şehitliği Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)
Conkbayırı Fotoğraf Galerisi (Çanakkale, Gelibolu)

 

www.salihsaydam.com'da yayınlanan fotoğrafların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur. Fotoğrafların herhangi bir şekilde kullanılabilmesi için Salih SAYDAM'dan yazılı izin alınması ve referans gösterilmesi zorunludur.

Copyright © 2006-2019 Salih SAYDAM
Tüm Hakları Saklıdır